Siemens - Netwerkswitch - 6GK5008-0BA10-1AB2
Aanbevelingen
Productomschrijving
6GK5008-0BA10-1AB2 XB008 SCALANCE UNMANAGED INDUSTRIAL
SCALANCE XB008 Unmanaged Industrial Ethernet Switch for 10/100 Mbit/s; for setting up small star and line topologies; LED diagnostics, IP20, 24 V AC/DC power supply, with 8x 10/100 Mbit/s twisted pair ports with RJ45 sockets; Manual available as a download . SCALANCE XB008 unmanaged compact switch, 8x 10/100 Mbps RJ45 for small IE networks. Functional, space-saving and suitable for industrial use: The SCALANCE XB008 switches always offer the right Compact Ethernet switch to ensure simple machine networking. Thanks to variants with 5 to 8 ports, data transfers in the Gigabit range can also be performed without any problems. The Compact Switch Modules (CSM) enable cost-effective connection of the SIMATIC controllers and thus integration of the machines into existing plants. With our rugged and user-friendly unmanaged switches and CSMs, you can build cost-efficient Industrial Ethernet networks.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 1216399 |
| Artikelnummer fabrikant | 6GK50080BA101AB2 |
| EAN-code | 4047622598368 |
| Artikelklasse (ETIM) | Netwerkswitch |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6GK5008-0BA10-1AB2 |
| Omschrijving | SCALANCE XB008, unmanaged switch, 8x RJ45 |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Aantal poorten 100Mbps SC | 0 |
| Breedte | 45 mm |
| Managebaar | Nee |
| Beschermingsgraad (IP) | IP20 |
| Hoogte | 100 mm |
| Diepte | 87 mm |
Logistiek
| Beschikbare voorraad | 38 st |
| Levertermijn | Verwacht over 1 werkdag |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Ja |
| Bruto gewicht | 0,27 kg |
| Afmeting verpakking | 0,123 x 0,035 x 0,147 M |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 170,00 per 1 st |
Duurzaamheid
Links
Bekijk artikel in Eplan Data Portal
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5008-0BA10-1AB2/cat
Standards & regulation, certificaten etc.
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6GK5008-0BA10-1AB2
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5008-0BA10-1AB2/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5008-0BA10-1AB2/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5008-0BA10-1AB2/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5008-0BA10-1AB2/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Standards & regulation, certificaten etc.
Link to REACH information
Deeplink REACH
Deeplink REACH
Link to Product page
Deeplink
Artikel bevat 1 st