Siemens - Netwerkswitch - 6GK5224-4GS00-2AC2
Aanbevelingen
Productomschrijving
6GK52244GS002AC2 SCALANCE XC224-4C G manageable layer 2 IE Switch Full Gigabit 20x 10
SCALANCE XC224-4C G manageable Layer 2 IE switch; IEC 62443-4-2 certified; Full gigabit; 20x 10/100/1000 Mbps RJ45 ports; 4x 1000 Mbps combo ports (either 1000 Mbps/ SFPs or 10/100/1000 Mbps RJ45 ports can be used); 1x console port; diagnostics LED; redundant power supply; temperature range -40 °C to +70 °C; assembly: DIN rail/S7 mounting rail/wall; redundancy functions; office features (RSTP, VLAN,...); PROFINET IO device; Ethernet/IP-compliant; C-PLUG slot; IEEE 1588v2 PTP SCALANCE XC224-4C G, managed Layer 2 switch, 20x RJ45, 4x combo port (SFP/RJ45). Suitable for numerous tasks: SCALANCE X224-4C offers a wide variety of high-performance Ethernet switches in different variants from Gigabit switches to rugged switches for the requirements of process and discrete automation. The high-performance SCALANCE X224-4C Gigabit switches are designed for demanding networks in industrial environments
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 3128508 |
| Artikelnummer fabrikant | 6GK52244GS002AC2 |
| EAN-code | 4047622642566 |
| Artikelklasse (ETIM) | Netwerkswitch |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6GK5224-4GS00-2AC2 |
| Omschrijving | SCALANCE XC224-4C G, managed Layer 2 switch, 20x RJ45, 4x combo port ( |
| Land van Oorsprong | DE |
Technisch
| Breedte | 140 mm |
| Aantal poorten 10 Gbps Mini GBIC | 0 |
| Montagewijze | DIN-rail (Omega-rail) |
| Aantal max. stapelbare switches | 0 |
| Layer 2 | Ja |
| Managebaar | Ja |
| Beschermingsgraad (IP) | IP20 |
| Hoogte | 150 mm |
| Diepte | 125 mm |
| Aantal poorten 100 Mbps POF | 0 |
| Aantal poorten 10 Gbps RJ45 | 0 |
| Aantal poorten 40 Gbps Mini GBIC | 0 |
| Aantal poorten 100 Gbps Mini GBIC | 0 |
Logistiek
| Beschikbare voorraad | 21 st |
| Levertermijn | Verwacht over 1 werkdag |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 0,52 kg |
| Afmeting verpakking | 0,123 x 0,12 x 0,125 m |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 2.646,00 per 1 st |
Downloads
Duurzaamheid
Links
Bekijk artikel in Eplan Data Portal
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5224-4GS00-2AC2/cat
Standards & regulation, certificaten etc.
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6GK5224-4GS00-2AC2
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5224-4GS00-2AC2/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5224-4GS00-2AC2/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5224-4GS00-2AC2/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6GK5224-4GS00-2AC2/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Standards & regulation, certificaten etc.
Link to REACH information
Deeplink REACH
Deeplink REACH
Link to Product page
Artikel bevat 1 st