Siemens - Standaard batterij (oplaadbaar) - 6EP4135-0GL00-0AY0
Productomschrijving
6EP41350GL000AY0 SITOP BAT1600 DC 24 V 12 AH PB BATTERY MODULE FOR SITOP UPS1600
SITOP BAT1600 EX 24 V DC 12 Ah Pb battery module with maintenance- free closed lead-acid battery for SITOP UPS1600 The SITOP BAT1600 maintenance-free battery modules with lead-acid battery are an important part of the DC UPS systems. In combination with a 24 V power supply and a UPS1600 module, you can buffer against power failures lasting up to several hours. The intelligent UPS1600 battery management charges the Bat1600 with the optimal, temperature-controlled charging characteristic and monitors the status (operating data and diagnostics information) of the connected battery modules via the energy storage link. For longer buffer times, up to six battery modules can be connected in parallel. Wall mounting is used for the fastening.
Specificaties
Algemeen
| Ons artikelnummer | 4168298 |
| Artikelnummer fabrikant | 6EP41350GL000AY0 |
| EAN-code | 4025515155959 |
| Artikelklasse (ETIM) | Standaard batterij (oplaadbaar) |
| Merk | Siemens |
| Serie | |
| Type nummer | 6EP4135-0GL00-0AY0 |
| Omschrijving | SITOP BAT1600 DC 24 V 12 Ah Pb Battery module for SITOP UPS1600 |
| Land van Oorsprong | AT |
Technisch
| Aantal cellen | 2 |
| Nom. spanning | 24 V |
| Capaciteit | 12 mAh |
| Breedte | 225 mm |
| Lengte | 138 mm |
| Hoogte incl. pool | 156 mm |
| Samengesteld / accupack | Ja |
| Explosieveilige toepassing | Ja |
| Kunststof behuizing | Nee |
| Omgevingstemperatuur | -15 - 50 °C |
| Geschikt voor snellader | Nee |
| Gewicht | 10.2 g |
Logistiek
| Levertermijn | Verwacht over 31 werkdagen |
| Aantal eenheden in artikel | 1 st |
| Minimale bestelafname | 1 st |
| Standaard voorraadartikel | Nee |
| Bruto gewicht | 9,095 kg |
| Afmeting verpakking | 0,34 x 0,24 x 0,15 M |
Prijs
| Bruto prijs (€) | 339,00 per 1 st |
Downloads
Duurzaamheid
Links
Bekijk artikel in Eplan Data Portal
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6EP4135-0GL00-0AY0/cat
Karakteristieken
Handleiding
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/product/6EP4135-0GL00-0AY0
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6EP4135-0GL00-0AY0/ae
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6EP4135-0GL00-0AY0/dl
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6EP4135-0GL00-0AY0/faq
https://www.industry-mobile-support.siemens-info.com/#/en/searchArticle/6EP4135-0GL00-0AY0/pm
Standards & regulation, certificaten etc.
Link to REACH information
Link to Product page
Deeplink
Artikel bevat 1 st